Kindergeld pro pendlery v Německu

27.11.2020

Jelikož jsme členy EU, podle tzv. "Territorialprinzip" platí pro nás v tomto ohledu stejná práva jako pro Němce a tudíž máme nárok na tzv. Kindergeld (přídavky na dítě). A to i bez německé státní příslušnosti. Musíte pouze pracovat v Německu a doložit několik dokumentů.

Jediným předpokladem je přihlášení k pobytu, nezáleží, zda jako trvalé bydliště nebo jen přechodné nebo v Německu nahlášený pobyt nemáte, ale jste tam tzv. steuerpflichtig, takže v Německu pracujete, máte přidělené Steuer ID a odvádíte daně rovněž tam. Pokud v Německu jen pracujete a nemáte tam nahlášený pobyt, jste tzv. pendler a vyřízení přídavků na dítě nebo děti je trošku složitější, protože budete muset oběhat i české úřady. Pokud máte v Německu přihlášený pobyt, takže nejste pendler, je vyřízení jednodušší a na českých úřadech si žádné dokumenty potvrzovat nebudete muset nechat.

Vaše dítě žít v Německu vůbec nemusí, přesto jako rodič máte nárok na něj pobírat Kindergeld, pokud žijete společně s ním v jedné domácnosti.

Kindergeld můžete pobírat na všechny děti, kterým nebylo ještě 18 let. Pokud překročí hranici dospělosti, nárok na Kindergeld trvá dále, pokud děti studují, nicméně tuto skutečnost je nutno dokládat potvrzeními o studiu, příspěvek je možno pobírat až do jejich 25 let. Nárok na Kindergeld máte i v případě, pokud je vaše dítě již dospělé, ale nezaměstnané a to do jeho věku 21 let, ale musí být evidované na úřadu práce v Německu.

Žádost o Kindegeld můžete na dítě podávat až 6 měsíců zpětně. Dříve byly až 4 roky, nicméně to již neplatí. Takže pokud byste v Německu už například tři měsíce pracovali a o Kindergeld se doslechli až po třech měsících, můžete zažádat i zpětně a budou vám tři měsíce zpětně proplaceny. Maximální hrance zpět je ovšem zmíněných 6 měsíců.

Nejčastější otázky

Jaká je výše Kindergeld? Platí do 31. 12. 2020

1. dítě 204€

2. dítě 204€ celkem 408€ (pro obě děti)

3. dítě 210€ celkem 618€ (pro tři děti)

4. a další dítě 245€ celkem 863€ (pro čtyři děti)

Od 1. 1. 2021 se Kindergeld zvyšuje

1. dítě 219€

2. dítě 219€ celkem 438€ (pro obě děti)

3. dítě 225€ celkem 663€ (pro tři děti)

4. a další dítě 250€ celkem 913€ (pro čtyři děti)

Mohu pobírat příspěvek Kindergeld i na nemanželské dítě?

Ano, pokud žijete s někým, kdo má dítě z předchozího vztahu a vy nejste jeho otcem a pracujete v Německu, můžete pobírat Kindergeld i na toto dítě. Je ovšem třeba, abyste s matkou dítěte byli manželé a ne pouze společně žijící partneři. Rovněž nesmí být na dítě již pobíráno Kindergeld jeho biologickým otcem.

S ženou jsme od sebe, máme společné dítě, já pracuji v Německu, mohu pobírat Kindergeld?

Stěžejní podmínkou pro pobírání Kindergeld je, že žijete společně v jedné domácnosti s dítětem. Pokud jste rozešlí nebo rozvedení a společně s dítětem v jedné domácnosti nežijete, ale dítě žije s matkou a vy pracujete v Německu a bydlíte jinde, může si o Kindergeld v Německu zažádat bývalá žena/ partnerka, jelikož tam otec dítěte odvádí daně.

Kdy můžu požádat o Kindergeld?

Ihned poté, co začnete být v Německu steuerpflichtig, tedy odvádíte daně tam.

Zdroj: Kindergeld für Ausländer. Kindergeld [online]. Deutschland, 2019 [cit. 2020-11-27]. Dostupné z: https://www.kindergeld.org/kindergeld-fuer-auslaender.htm