6 tipů k lepšímu zvládnutí němčiny

14.03.2021

1. Poslouchejte německé rádio

Posloucháním se člověk leccos naučí. Pokud se již věnujete studiu němčiny, určitě při poslechu rádia zaznamenáte fráze, či slovíčka, s kterými jste se při studiu již setkali. Tímto si německá slovíčka lépe zapamatováváte a němčinu si tím opakujete.

Rádio lze poslouchat i online, mezi známé patří například Antenne Bayern nebo Unser Ding. Většina denních témat se týká nejvíce dopravy a zpráv ze světa.

Odkazy naleznete dole pod článkem.

Využít můžete rovněž německé video, kde jsou uvedeny tipy pro lepší porozumění:


2. Sledujte německé filmy s titulky nebo pomalu namluvené zprávy

Zdrojů, kde německé filmy sehnat je nespočet. Mezi nejoblíbenější patří zejména NetFlix, kde si můžete zvolit jazyk jako němčinu a k tomu i zvolit německé titulky. Spousta německých filmů je k nalezení i na Youtube.

Nebo pomalu namluvené zprávy, které jsou speciálně upraveny pro studium němčiny, naleznete např. na DW webu. Kde si zároveň můžete číst mluvený text.

3. Najděte si německy mluvícího kamaráda

Na Facebooku či jiné platformě je spousta skupin, věnujících se studiu cizích jazyků, často tam mohou být i jiní studenti němčiny, ale i s těmi si může člověk (bez větší trémy) v němčině popovídat.

4. Čtěte jednoduché texty z učebnic - nejlépe nahlas

Čtením si fixujete výslovnost slovíčka a stavbu věty. Každodenním pár minutovým čtením si němčinu velmi oživíte již během pár týdnů.

5. Raději jednoduché a správné věty než složité

Pokud s gramatikou stále tápete, byť jste se složitější gramatiku mnohokrát již učili, je zpočátku lepší tvořit jednodušší výstižné věty, které budou gramaticky správně a dorozumívat se takto. Teprve když si jste jistí v základech, vyplatí se přidávat obtížnější větové konstrukce. Jednak získáte pocit, že se umíte dorozumět bez chyb a nebude vám to srážet sebevědomí a jednak je to pro studium německého jazyka konstruktivnější cesta. Jednoduše raději méně než více.

6. Přemýšlejte v němčině

Zkuste si denně přeložit jednu až dvě věty, které vás při běžném dni napadnou. Může jít například o věty typu: Měla bych jít nakoupit. Musím se už objednat k holiči a podobně. Tím, že je to ale spojeno s konkrétní věcí, kterou právě prožíváte, se vám větička lépe zafixuje.

Odkazy na německy namluvená videa

https://www.dw.com/de/themen/s-9077

https://www.antenne.de/

https://www.unserding.de/unserding/homepage_unserding_100.html