Mateřská/ Mutterschaftsgeld v Německu

Nejzákladnější fakta o mateřské v Německu:

Nárok na mateřskou mají ženy, které jsou dobrovolně nebo povinně zdravotně pojištěny v Německu (tj. většinou s pracovním poměrem v Německu) a tedy i s nárokem na nemocenskou péči (podobně jako např. OSVČ v ČR). Mateřský příspěvek se vyplácí v rozmezí 6 týdnů před a 8 týdnů po narození dítěte.

Žádost o mateřskou dovolenou v Německu
Žádost o mateřskou dovolenou v Německu

Kdo má nárok na mateřskou v Německu?

Abyste měli nárok na mateřský příspěvek z Německa, musí být splněna jedna z následujících podmínek:

  • Máte zaměstnanecký poměr v Německu (HPP, ne pouze Nebenjob)
  • Pracovní poměr byl během těhotenství vypovězen
  • Zaměstnanecký poměr byl zahájen v době, kdy již žena byla v ochranné mateřské lhůtě (Mutterschutzfrist) a tedy méně než 6 týdnů před plánovaným porodem
  • Máte členství ve zdravotní pojišťovně s nárokem na nemocenskou (Krankengeld)

Ráda Vám pomohu s vyřízením žádosti o mateřský příspěvek od Vaší zdravotní pojišťovny v Německu. Pokud máte zájem o zažádání Mutterschaftsgeld, kontaktujte mě prosím zde:

Jak se mateřská v Německu vyplácí?

Část mateřského přísvěku (Mutterschaftsgeld) Vám vyplácí Vaše zdravotní pojišťovna, u které jste pojištěna (AOK, Barmer, KKH, ad.). Zdravotní pojišťovna zpravidla vyplácí výši 13 EUR za kalendářní den. Toto je u všech pojišťoven stejné. Zbývající část mateřské Vám doplácí Váš zaměstnavatel. Vašeho zaměstnavatele je tedy následně potřeba požádat o tzv. Zuschuss zum Mutterschaftsgeld nebo-li Arbeitgeberzuschuss zum Mutterschaftsgeld.


Jak dlouho musí zaměstnavatel vyplácet příspěvek na mateřskou?

Nárok na příspěvek trvá po celou dobu nároku na mateřskou dovolenou. Tedy zpravidla 6 týdnů před očekávaným porodem a 8 týdnů po porodu. Zaměstnavatel ji tedy vyplácí stejně dlouho jako zdravotní pojišťovna.

Mutterschaftsgeld - neboli mateřský příspěvek v Německu
Mutterschaftsgeld - neboli mateřský příspěvek v Německu

Jak se výše mateřské počítá?

Příspěvek počítá zaměstnavatel na základě Vašeho čistého měsíčního výdělku za poslední 3 odpracované měsíce před začátkem doby nároku na Vaší mateřskou dovolenou (6 týdnů před plánovaným porodem). Abyste si spočítali výši Vašeho mateřského příspěvku na den, musíte sečíst poslední 3 čisté výplaty a vydělit je přesným počtem dní, těchto měsíců, tedy třeba 90 nebo 91 dny a vyjde Vám přesná částka na den Vašeho mateřského příspěvku.

Příklad výpočtu mateřského příspěvku:

Před nástupem na mateřskou činil Váš každoměsíčnní netto příjem 1.800 EUR.

Výpočet výše mateřské tedy činí:                 1.800 EUR x 3 (měsíce) / 90 (dní za 3 měsíce) = 60 EUR

Výše Vaší mateřské tedy vychází na 60 EUR za den. Z této částky Vám 13 EUR za den vyplácí Vaše zdravotní pojišťovna a zbývajících 47 EUR Vám doplácí Váš zaměstnavatel.


Veškeré informace ohledně mateřského příspěvku v Německu jsou čerpány a přeloženy z německých zdrojů a sice:

Mutterschaftsgeld: Wann du mit einem Zuschuss rechnen kannst. Finanzfitness für Frauen [online]. [cit. 2023-02-15]. Dostupné z: https://www.hermoney.de/geld-familie/kinder/mutterschaftsgeld-zuschuss/#zuschuss

Das Mutterschaftsgeld. Elterngeld.net [online]. [cit. 2023-02-15]. Dostupné z: https://www.elterngeld.net/mutterschaftsgeld.html

Mutterschafts­leistungen. Familienportal [online]. [cit. 2023-02-15]. Dostupné z: https://familienportal.de/familienportal/familienleistungen/mutterschaftsleistungen