Mateřská/ Mutterschaftsgeld v Německu

Nejzákladnější fakta o mateřské v Německu:

Nárok na mateřskou od zákonné zdravotní pojišťovny (Krankenkasse) mají ženy, které jsou dobrovolně nebo povinně zdravotně pojištěny v Německu (tj. většinou s pracovním poměrem v Německu) a tedy i s nárokem na nemocenskou péči (podobně jako např. OSVČ v ČR). Mateřský příspěvek se vyplácí v rozmezí 6 týdnů před a 8 týdnů po narození dítěte.

Mutterschaftsgeld/ mateřská v Německu
Mutterschaftsgeld/ mateřská v Německu

Kdo má nárok na mateřskou v Německu?

Abyste měli nárok na mateřský příspěvek z Německa, musí být splněna jedna z následujících podmínek:

  • Máte zaměstnanecký poměr v Německu (HPP, ne pouze Nebenjob)
  • Pracovní poměr byl během těhotenství vypovězen
  • Zaměstnanecký poměr byl zahájen v době, kdy již žena byla v ochranné mateřské lhůtě (Mutterschutzfrist) a tedy méně než 6 týdnů před plánovaným porodem
  • Máte členství ve zdravotní pojišťovně s nárokem na nemocenskou (Krankengeld)

Ráda Vám pomohu s vyřízením žádosti o mateřský příspěvek v Německu. Pokud máte zájem o zažádání Mutterschaftsgeld, kontaktujte mě prosím zde:

Jak je vysoká mateřská/ Mutterschaftsgeld v Německu?

Mateřská v Německu činní nejvýše 13E (tuto část příspěvku vyplácení Vaše Krankenkasse) za kalendářní den. Pokud vyděláváte víc, doplácí rozdíl Váš německý zaměstnavatel, který přispívá tzv. Arbeitgeberzuschuss a dorovnává tak váš původní průměrný denní příjem.

Jak dlouho se vyplácí mateřská v Německu?

Nárok na mateřský příspěvek trvá stejně dlouhou dobu, na jakou je poskytován. Tedy zpravidla 6 týdnů před plánovaným porodem a 8 týdnů po porodu.

Co musím doložit při žádosti o mateřskou?

Určitě budete potřebovat rodný list dítěte. V případě, že ho ještě nemáte, je možno si nechat v nemocnici vystavit potvrzení s datem skutečného porodu. Bez těchto podkladů Vám nebude možno výši Vaší mateřské spočítat.

Jak se mateřská v Německu vyplácí?

Mateřskou Vám vyplácí Vás zaměstnavatel a sice ve stejných termínech, jako Vám vyplácel normální výplatu. V praxi to znamená, že příspěvek zaměstnavatele na mateřskou dostáváte automaticky.

Kdy musím požádat o mateřskou?

Nejlepší je žádat o mateřskou v předstihu a sice ještě alespoň 7 týdnů před plánovaným porodem. Při porodu více dětí se mateřská po porodu prodlužuje na 12 týdnů. Stejně tak se mateřská prodlužuje při předčasných porodech. O mateřskou můžete někdy zažádat i po porodu . V tomto případě se automaticky přikládá i rodný list dítěte nebo jiné potvrzení o jeho narození.

Proč na mateřskou přispívá zaměstnavatel?

Jelikož výše mateřské v Německu je často nižší než skutečně výdělečný příjem, dostávají těhotné a ženy po porodu během jejich doby mateřský příspěvek i od jejich zaměstnavatele.

Jak je vysoký příspěvek na mateřskou, který přispívá zaměstnavatel?

Zaměstnavatelé přispívají za kalendářní den takovou výši mezi 13E na den (příspěvek od Familienkasse) a mezi průměrnou výší Vašeho denního čistého výdělku, tzv. Arbeitgeberzuschuss.

Pokud jste si například denně v zaměstnání vydělala průměrně 45E netto. Tak zaměstnavatel přispěje: 45-13 = 32E denně. Částka 32E je tedy tzv. Arbeitgeberzuschuss. Částka 13E je Mutterschaftsgeld.

Jak dlouho musí zaměstnavatel vyplácet příspěvek na mateřskou?

Nárok na příspěvek trvá po celou dobu nároku na mateřskou. Tedy zpravidla 6 týdnů před očekávaným porodem a 8 týdnů po porodu.

Jak se výše mateřské počítá?

Příspěvek počítá zaměstnavatel na základě vašeho čistého měsíčního výdělku za poslední 3 odpracované měsíce před začátkem vaší doby nároku na mateřskou (6 týdnů před plánovaným porodem). Abyste si spočítali Vaší výši mateřského příspěvku na den, musíte sečíst poslední 3 čisté výplaty a vydělit je přesným počtem dní, těchto měsíců, tedy třeba 90 nebo 91 dny a vyjde vám přesná částka na den Vašeho mateřského příspěvku.

Veškeré informace ohledně mateřského příspěvku v Německu jsou čerpány a přeloženy z německých oficiálních zdrojů a sice:

https://www.elterngeld.net/mutterschaftsgeld.html

https://familienportal.de/familienportal/familienleistungen/mutterschaftsleistungen