Mateřská/ Mutterschaftsgeld v Německu

Nejzákladnější fakta o mateřské v Německu:

Nárok na mateřskou mají ženy, které jsou dobrovolně nebo povinně zdravotně pojištěny v Německu (tj. většinou s pracovním poměrem v Německu) a tedy i s nárokem na nemocenskou péči (podobně jako např. OSVČ v ČR). Mateřský příspěvek se vyplácí v rozmezí 6 týdnů před a 8 týdnů po narození dítěte.

Mutterschaftsgeld/ mateřská v Německu
Mutterschaftsgeld/ mateřská v Německu

Kdo má nárok na mateřskou v Německu?

Abyste měli nárok na mateřský příspěvek z Německa, musí být splněna jedna z následujících podmínek:

  • Máte zaměstnanecký poměr v Německu (HPP, ne pouze Nebenjob)
  • Pracovní poměr byl během těhotenství vypovězen
  • Zaměstnanecký poměr byl zahájen v době, kdy již žena byla v ochranné mateřské lhůtě (Mutterschutzfrist) a tedy méně než 6 týdnů před plánovaným porodem
  • Máte členství ve zdravotní pojišťovně s nárokem na nemocenskou (Krankengeld)

Ráda Vám pomohu s vyřízením žádosti o mateřský příspěvek v Německu. Pokud máte zájem o zažádání Mutterschaftsgeld, kontaktujte mě prosím zde:

Jak se mateřská v Německu vyplácí?

Mateřskou Vám vyplácí Vás zaměstnavatel a sice ve stejných termínech, jako Vám vyplácel normální výplatu. V praxi to znamená, že příspěvek zaměstnavatele na mateřskou dostáváte automaticky.

Proč na mateřskou přispívá zaměstnavatel?

Jelikož výše mateřské v Německu je často nižší než skutečně výdělečný příjem, dostávají těhotné a ženy po porodu během jejich doby mateřský příspěvek i od jejich zaměstnavatele.

Jak dlouho musí zaměstnavatel vyplácet příspěvek na mateřskou?

Nárok na příspěvek trvá po celou dobu nároku na mateřskou. Tedy zpravidla 6 týdnů před očekávaným porodem a 8 týdnů po porodu.

Jak se výše mateřské počítá?

Příspěvek počítá zaměstnavatel na základě vašeho čistého měsíčního výdělku za poslední 3 odpracované měsíce před začátkem vaší doby nároku na mateřskou (6 týdnů před plánovaným porodem). Abyste si spočítali Vaší výši mateřského příspěvku na den, musíte sečíst poslední 3 čisté výplaty a vydělit je přesným počtem dní, těchto měsíců, tedy třeba 90 nebo 91 dny a vyjde vám přesná částka na den Vašeho mateřského příspěvku.

Veškeré informace ohledně mateřského příspěvku v Německu jsou čerpány a přeloženy z německých oficiálních zdrojů a sice:

https://www.elterngeld.net/mutterschaftsgeld.html

https://familienportal.de/familienportal/familienleistungen/mutterschaftsleistungen