Jak levně cestovat do Německa vlakem

06.06.2021

Plánujete si udělat jednodenní výlet do Německa a nechcete na tom zbytečně moc tratit? Cesta s německými Deutsche Bahn vychází podstatně levněji než od českých dopravců. V posledních letech se už poměrně rozšířilo povědomí o příhraničních jízdenkách, nicméně o nich stále mnoho lidí neví.

Německé železniční dráhy Deutsche Bahn nabízí jednodenní slevové jízdenky až pro pět lidí, přičemž cena pro jednoho člověka začíná u Bayern-Böhmen-Ticket na 27 Euro. Jízdenky, kterých se týká cestování z České republiky a zpět se jmenují:

Bayern-Böhmen-Ticket a Sachsen-Böhmen-Ticket. Na každou z těchto jízdenek lze odcestovat již z České republiky. Výhodných jízdenek z ČR existuje ještě víc, ale tento článek se zaměří pouze na tyto 2.

Bayern-Böhmen-Ticket

Jak název napovídá, tato jízdenka se týká cestování mezi Českou republikou a německým Bavorskem. Cena za 1 osobu začíná na 28 Euro, za každou další osobu se přičítá 9,60 Euro. Maximální počet osob je 5.

Cena Bayern-Böhmen-Ticket
Cena Bayern-Böhmen-Ticket

Pokud na lístek pojedou alespoň 2 osoby, může jedna z nich na sebe přibrat neomezený počet vlastních dětí nebo vnoučat, která jsou mladší 15 let. Od 13. prosince 2020 rovněž platí, že mohou jet až 3 děti ve věku mezi 6 a 15 lety zdarma (nezávisle na tom, zda jde o vlastní rodinu nebo ne).

Od kdy do kdy je Bayern-Böhmen-Ticket platný?

Platnost je každý všední den od 9,00 do 3,00 následujícího dne. O sobotách a nedělích platí od 0,00 do 3,00 následujícího dne (platí i na Vánoce a Silvestra). Na jízdenku lze jezdit neomezený počet jízd po dobu její platnosti, je tedy platná i zpět do ČR.

Kterých železničních dopravců se ticket týká?

V České republice jednoduše všech (Ex - expres, Ec - Eurocity, R / Rx - rychlíků, Sp - spěšných a Os - osobních vlaků). V Německu pouze osobních vlaků: IRE, RE, RB, S-Bahn, Alx - Alex a další viz. tabulka. Neplatí pro rychlostní vlaky IC a ICE (tam se cena pohybuje někde jinde).

Detailněji zde: 

Odkud platí Bayern-Böhmen-Ticket?

V České republice se rozprostírá kolem česko-německé hranice od hranic s Polskem až po hranice s Rakouskem, týká se tedy měst: Liberec, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Plzeň a České Budějovice.

Kam až mohu na lístek jet?

Jízdenka se týká území celého německého Bavorska a okrajů sousedících spolkových zemí a Rakouska (Baden-Württemberg až po Ulm/ Lauda/ Tannheim; Thüringen až po Sonneberg; Sachsen až po Bad Schandau; v Rakousku až do Salzburgu nebo Vils - Reutte - Ehrwald).

Mapa platných vlakových spojů pro Bayern-Böhmen-Ticket
Mapa platných vlakových spojů pro Bayern-Böhmen-Ticket

Mohou jet děti zdarma?

Pokud na jízdenku jedou alespoň 2 lidé, může jeden z nich, vzít kolik dětí chce (mladších 15 let).

Mohu vzít na jízdenku psa?

Ano. Pes, který není větší, než kočka může jet v přepravce. Větší pes se počítá jako další dospělý cestující. Jako jméno cestujícího se do kolonky na jízdenku vypíše: "Hund".

Dále: pokud byste si kupovali lístek v Německu na nádraží, je třeba na lístek vypsat jména všech cestujících. Pokud byste si lístek kupovali online, je rovněž třeba při objednávání vyplnit jména všech cestujících, je to kvůli tomu, že není povolené lístek po použití dále prodávat dalším lidem, kteří by si následně již nemuseli kupovat vlastní jízdenku.


Sachsen-Böhmen-Ticket

Platí pro něj stejné podmínky jako pro Bayern-Böhmen-Ticket. Liší se pouze cenou, regionálními dopravci a oblastmi pro cestování v Německu. 

Kolik stojí Sachsen-Böhmen-Ticket?

Cena začíná na 26,50 Euro a za každou další osobu se připočítává 7 Euro. Maximální počet osob je 5. Jízdenka je platná na neomezený počet jízd během dne v jakémkoliv směru, tj. v ceně je i cesta zpět do ČR.

Cena Sachsen-Böhmen-Ticket
Cena Sachsen-Böhmen-Ticket

Kde platí Sachsen-Böhmen-Ticket?

V České republice v celém příhraničním pásmu stejně jako Bayern-Böhmen-Ticket. V Německu platí po celém Sasku a do přesahů sousedících spolkových zemí: Thüringen až po Regis-Breitingen a Crimmitschau a Brandenburg: až po Lauta - Lampertswalde.

Detailněji zde: 

Kterých železničních dopravců se ticket týká?

V České republice opět všech (EX - expres, R - rychlíků, Sp - spěšných, Os - osobních vlaků, IC, EC a EN). V Sasku pouze osobních vlaků: IRE, RE, RB, S-Bahn, VGB, ODEG, MRB a další viz. tabulka. Opět v Německu neplatí pro rychlostní vlaky IC a ICE. 


Odkaz na zakoupení Bayern-Böhmen-Ticket:

https://www.bahn.de/p/view/angebot/regio/regionale-tickets/bayern/bayern-boehmen-ticket.shtml

Odkaz na zakoupení Sachsen-Böhmen-Ticket:

https://www.bahn.de/p/view/angebot/regio/regionale-tickets/sachsen/sachsen-boehmen-ticket.shtml?dbkanal_007=L01_S01_D001_KIN_-ta-NAVIGATION-regionale-angebote-regionale-tickets-sachsen-sachsen-boehmen-ticket_LZ01

Pokud jste se rozhodli, že nechcete jet do Německa vlakem, vyberte si z nabízených zájezdů do Německa cestovními agenturami na Firmy.cz.

Odkaz zde:

https://www.firmy.cz/Cestovni-sluzby/Cestovni-kancelare-a-agentury/Dovolena-v-zahranici/Pobytove-a-poznavaci-zajezdy/Zajezdy-do-Evropy/Zajezdy-do-Nemecka


Zdroje: Grenzenlos günstig: Das Bayern-Böhmen-Ticket. Deutsche Bahn [online]. DB Vertrieb, 2021 [cit. 2021-6-6]. Dostupné z: https://www.bahn.de/p/view/angebot/regio/regionale-tickets/bayern/bayern-boehmen-ticket.shtml?dbkanal_007=L01_S01_D001_KIN_-ta-NAVIGATION-regionale-angebote-regionale-tickets-bayern-bayern-boehmen-ticket_LZ01

Mit dem Sachsen-Böhmen-Ticket nach Tschechien. Deutsche Bahn [online]. DB Vertrieb, 2021 [cit. 2021-6-6]. Dostupné z: https://www.bahn.de/p/view/angebot/regio/regionale-tickets/sachsen/sachsen-boehmen-ticket.shtml?dbkanal_007=L01_S01_D001_KIN_-ta-NAVIGATION-regionale-angebote-regionale-tickets-sachsen-sachsen-boehmen-ticket_LZ01